Kolory we wnętrzach, a ich wpływ na nas.
Czy zastanawialiście się kiedyś jak kolory, którymi otaczamy się w naszych domach, wpływają na samopoczucie? Na jakie barwy zdecydować się, urządzając nasze wnętrze, aby czuć się zrelaksowanym, a jakie, by pobudzić się do działania?
Warto zastanowić się nad tymi kwestiami, zanim podążając za tym co modne, wybierzemy kolor do biura, który niekoniecznie będzie nas motywował do pracy, lub barwę do salonu, która będzie działała na nas przygnębiająco.
Główna zasada, którą powinniśmy znać urządzając wnętrza jest taka, że barwy ciepłe działają pobudzająco, natomiast zimne – relaksują i wyciszają. Jest to baza, od której zaczynamy planowanie kolorystyczne przestrzeni.
Na początek weźmiemy pod lupę klasyczny i najczęściej wybierany we wnętrzach kolor, jakim jest biały. Barwa ta od zawsze była symbolem czystości i niewinności. Bardzo dobrze sprawdza się w małych przestrzeniach, optycznie je powiększając oraz w dużych pomieszczeniach, gdyż w połączeniu z innymi jasnymi kolorami – daje wrażenie ekskluzywności. Jest to kolor bardzo wdzięczny i niezwykle często wybierany ze względu na to, że świetnie czujemy się otoczeni bielą. Przynosi nam ona ukojenie i duchowy spokój, sprawia że łatwiej się relaksujemy. Nic więc dziwnego, że jest tak wszechobecna.
Na przesyt białego muszą jedynie uważać osoby, które z natury są bardzo spokojne i pozbawione energii, gdyż ten kolor może jeszcze bardziej taki stan spotęgować.
Co natomiast możemy powiedzieć o przeciwieństwie koloru białego? Czerń zyskała popularność na ścianach naszych wnętrz w ostatnich latach, szczególnie w sypialniach i łazienkach, a od niedawna również w kuchniach. Czarny jest kolorem kojarzącym się z tajemnicą, głębią, elegancją, ale również ze smutkiem i żałobą. W związku z tym, musimy bardzo uważać decydując się na ten kolor we wnętrzach, aby nie uzyskać efektu przygnębienia. Zdecydowanie nie polecamy otaczać się czernią osobom o niskim poczuciu własnej wartości lub z predyspozycjami do depresji. Czerń natomiast świetnie przełamie jednolity, kolorystycznie bogaty wystrój.
Kolejnymi popularnymi kolorami we wnętrzach są szary, zielony, niebieski i żółty:
- Szary – bardzo uniwersalny i dobrze komponujący się z pozostałymi kolorami, tonuje i wycisza nasze wnętrza. Natomiast jego wpływ na nas nie jest do końca pozytywny, w małej ilości odpręża, natomiast może też wprowadzać w melancholię.
- Zielony – od zawsze nazywany kolorem nadziei i nie bez powodu, jego właściwości w kontekście naszego samopoczucie są niemalże zbawienie. Zieleń dodaje optymizmu, daje wrażenie bezpieczeństwa, spokoju i harmonii. W połączeniu z bielą uzyskamy wrażenie świeżości we wnętrzu. Otoczeni zielenią wyciszymy się, ale też zbierzemy myśli i przygotujemy do dalszego działania.
- Niebieski – kolor marzycieli, wakacji, błogiego relaksu. Wprowadza nas w bardzo dobry nastrój, poprawia humor. Należy jednak uważać gdyż ochładza wnętrza. Jeśli więc chcemy stworzyć przytulny i ciepły salon, nie wybierajmy niebieskiego.
- Żółty – pozytywny kolor, który rozwesela wnętrze domu i domowników. Pobudza do działania i sprzyja koncentracji, ale uwaga – w nadmiarze może męczyć, a nawet irytować, warto więc zachować umiar w jego stosowaniu.
Rzadziej stosowanymi kolorami, jeśli chodzi o duże powierzchnie, jest różowy, pomarańczowy i czerwony oraz fioletowy.
- Różowy szczególnie często wkrada się do naszych wnętrz w postaci dodatków i akcentów. Kojarzy się z delikatnością i kobiecością. Jest kolorem, który likwiduje napięcia nerwowe i wyzwala pozytywne emocje. Przez niektórych jest jednak postrzegany jako zbyt infantylny i naiwny.
- Pomarańczowy świetnie sprawdzi się w kuchni – dla osób, które chciałyby pobudzić swój apetyt.
- Czerwony jest niezwykle mocnym i charakterystycznym kolorem, rzadko spotyka się go we wnętrzach, lubią go osoby o mocnych charakterach, ale dobrze gdyby wprowadzili go do swoich wnętrz Ci, którzy potrzebują dodatkowego bodźca motywującego do działania.
- Fioletowy związany jest z mistycyzmem, rzadko dominuje w naszych wnętrzach. Jeśli się pojawia to dodaje pomieszczeniu elegancji i tajemniczości, a na domowników wpływa wyciszająco, niestety w nadmiarze będzie przytłaczał i wprawiał w nostalgię.
Nie możemy też zapomnieć o brązach – są to barwy bardzo komfortowe, zaliczane do kolorów neutralnych. Brązy, jasne beże, drewno – koją, uspokajają, budują przytulny nastrój we wnętrzu.
Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Wam w dobraniu kolorów do swoich wnętrz, pamiętajcie jednak, że to Wy musicie się w nich dobrze czuć i nawet najpiękniej zaprojektowane wnętrze, nie sprawdzi się, jeśli nie będzie pasowało do naszej osobowości.
Autorka: Dorota Wiśniewska